Informační bulletin na březen 2021

Vážení piloti a pilotky, 

přinášíme Vám nový informační bulletin č. BMA03/2021, ve kterém máte tentokrát docela dost důležitých provozních informací. Týkají se palivových příplatků, školení pilotů, opatření proti šíření COVID - aktualizované, dále informace o slevových akcích a pod. Bližší informace najdete v článku níže :

 
 INFORMAČNÍ  BULLETIN  č. :   BMA03/2021                                         Březen 2021                                           2.3.2021      
 •    INFO č.1  :  PALIVOVÉ PŘÍPLATKY NA MĚSÍC BŘEZEN 2021                                      yes

        Pro měsíc březen šla cena paliva opět nahoru na letišti Benešov i Brno, upravujeme tedy také aktuální palivové příplatky. Ty najdete samostatně pro LKBE i LKTB v tabulce níže :

Palivový příplatek AVGAS 100 LL pro letiště Benešov       (   +1,00 Kč  )     __________________     t.j. PAP   14,80  Kč /L

Palivový příplatek AVGAS 100 LL pro letiště Brno             (   +1,30 Kč  )     ___________________     t.j. PAP    19,10  Kč /L   

Palivový příplatek NATURAL 95 na letišti Benešov             +0,85 Kč  )     ___________________     t.j. PAP   9,00  Kč /L

Aktuální příplatky, které jsou v tomto období v platnosti, jsou připočítávány k cenám za letovou hodinu  – viz příloha

 •                                                
  • INFO č. 2 :  AKCE 10+10  - SLEVA NA LETOVÉ HODINY C-152 A Z-142 - PRO PRVNÍCH 10H OD GO 


  •     Letoun C152 je po GO již v provozu a Z142 bude k dispozici v nejbližších dnech. V prvních 10hodinách bude potřeba motory nenamáhat na plný výkon a budeme upřednostňovat rovné létání, navigační lety a prostory. Prvních 10 hodin na každém z těchto typů bude pro Vás za nižší cenu - se slevou cca 500Kč, Základní cena za hodinu C152 OK-LKB bude tedy 2400,-Kč a cena "rovného" létání na Z142 (ne AKRO) bude za 3360,- K této ceně pak budou připočteny standartní palivové příplatky a daně. Po odlétání prvních 10hodin bude dále platit standartní sazba dle ceníku za letové hodiny - viz bod 1. 

  • INFO č. 3 :  OPATŘENÍ COVID19 - AKTUALIZOVANÉ INFORMACE


       Podle usnesení vlády  č. 216 ze dne 26.2.2021 aktualizujeme naše opatření - zejména body 8 - 10 :

   1. Teoretická výuka se do 28.3.2021 pozastavuje a je možná pouze distanční formou nebo přes videokonference. Pro podrobnosti k organizování výuky a další dotazy volejte naše instruktory.
   2. Pozemní přípravy budou prováděny individuálně, na učebně maximálně v počtu 2 osob (pilot/žák + instruktor) za dodržení bezpečné vzdálenosti. Vyhrazená místnost pro ostatní členy posádky neprovádějící předletové přípravy, bude "Čekárna cestujících" se samostatným vchodem. 
   3. Ve vnitřních prostorách a během létání budou mít všichni členové posádky nasazený respirátor kategorie FFP2/FFP3 po celou dobu výuky/výcviku. Pokud bude pilot létat v sóle, toto opatření se ho netýká v letadle.
   4. Praktický výcvik a pronájem letadel bude plánován tak, aby se v jednom okamžiku na letišti (ve vnitřních prostorách) bezprostředně nepotkávalo více osob, tedy max 2 osoby  na jedno letadlo v provozu, kromě zaměstnanců.
   5. Před každým letem bude provedena desinfekce řídících a ovládacích prvků v letadle, toto bude provádět technik při předletové kontrole
   6. Při letech na cizí letiště nebude posádka opouštět letadlo.
   7. Do odvolání je zakázáno provádění vyhlídkových letů, seznamovacích letů, fotoletů a dalších letů, při kterých je na palubě jiná osoba než posádka (examinátor, instruktor, pilot, žák ve výcviku). Posádkou mohou být další členové v rámci jedné rodiny pilota. 
   8. Ostatní létání se omezí na pilotní výcviky dle vyjímky v nařízení - čl. 3 bod (V) cituji : "s vyjímkou...... dalších vzdělávacích akcí a zkoušek z profesních kvalifikací a jiných zkoušek, jejichž složení je podmínkou stanovenou právními předpisy pro výkon určité činnosti" . Týká se tedy všech pilotních výcviků a získávání nových kvalifikací, což je také výcvik. Pro tyto účely je i vyjímka z omezení pohybu osob dle bodu 7. "cesta za účelem účasti na vzdělávání včetně praxí a na zkouškách". K cestě za tímto účelem si nezapomeňte vyplnit a připravit formulář - ke stažení zde : "Čestné prohlášení" nebo  "Formulář pro cesty mimo okres" - zaškrtněte bod : Cesta za účelem vzdělávání a praxe.
   9. Další létání se omezí na pronájem letadla dle bodu 10 za účelem :
   10. a) let pro udržení a prodloužení svých kvalifikací - např. POZ
    b) let pro přepravu v souvislosti s výkonem povolání
    c) let pro přepravu v souvislosti s návštěvou rodiny
    d) let prováděný pro potřebu svého podnikání
   11. e) let provedený vlastním, u nás hangárovaným letadlem, pokud let nespadá do kategorie dle bodu 8 
   12. Dodržujte odstup 2m od ostatních osob a vyvarujte se vzájemnému tělesnému kontaktu, používejte desinfekci
   13. Jestliže máte jakékoliv symptomy nemoci (nachlazení, kašel, zvýšená teplota, pozitivní test) žádáme Vás, nenavštěvujte naší společnosti
   14. Pokud by byl některý z účastníků provozu pozitivně testován na COVID19, tuto skutečnost neprodleně oznámí odpovědné osobě provozovatele.
   15. Aktuální informace hledejte na stránkách MZČR zde : https://koronavirus.mzcr.cz/aktualni-opatreni/  

   16. Opatření týkající se provozu leteckého servisu (platí pouze pro letiště Benešov) :
    1. Pracovníci servisu budou přejímat letouny k údržbě v ochranných pomůckách (respirátory FFP2/3, rukavice)
    2. Zamezí zbytečnému kontaktu se zákazníky
    3. Při přípravě letadla do provozu Letecké školy BEMOAIR bude součástí přípravy letadla otření exponovaných míst (řízení a ovládací prvky) desinfekčním prostředkem
    4. Jsou omezeny servisní výjezdy za zákazníky, veškerá údržba bude prováděna na základně Benešov.

   INFO č. 4 :  ŠKOLENÍ PILOTŮ V ROCE 2021


  •      Vzhledem k současnému stavu kolem COVID19 a nemožnosti provést setkání pilotů a školení prezenční formou, jsme se rozhodli, že letošní školení bude formou videokonferencí. Uděláme dvě až tři konferenční školení, budete k tomu potřebovat online přístup k počítači nebo ideálně k notebooku vybaveném kamerou a mikrofonem. Není to úplná podmínka, ale bez toho nebudete moci interaktivně reagovat a klást případné dotazy. V nouzi lze využít i tablet nebo mobilní telefon, připojení nebude přes žádnou aplikaci, ale přes webový prohlížeč, bude nutný On-Line přístup k internetu. Videokonference bude přibližně dvouhodinová, při ní budou přihlášení piloti zaevidovaní a toto pak bude sloužit místo prezenční listiny pro potvrzení absolvování školení. Další části školení pilotů pak již budete absolvovat samostatně kdykoliv, formou prezentací a sledováním videa - podobně jako vloni. První dva termíny, které budou možné pro přihlášení jsou :  sobota  20.3. a  3.4.  začátek vždy v 9:30  Prosím všechny piloty aby mi poslali preferované datum, podle toho Vás pak rozdělím do skupin pro absolvování školení a pošlu Vám pokyny a přihlašovací údaje do konference. Po absolvování školení pak budete standardním způsobem vyplňovat testy - přezkoušení pilotů pro rok 2021.

  • INFO č. 5 :  DATABÁZE A MAPY 2021


        Zatím si mapy a databáze objednalo minimum pilotů, tak ještě dáváme poslední možnost ostatním, rozhodout se a případně si mapu objednat. Podrobnosti byly uvedeny v minulém bulletinu, žádám tedy abyste si mapy objednávali co nejdříve. Přes nás budete mít nižší cenu a budete bez starostí s tím, kde si zboží vyzvednout a nebo zaplatit ještě poštovné. Nové mapy začaly platit letos již koncem února. Změn je opravdu hodně (viz předchozí zpráva zde), budete s nimi seznámeni na školení pilotů. Cena mapy je letos o něco vyšší, dle informace ŘLP bude papírová mapa ICAO za 330,- Kč. Dle sdělení vydavatele bude také DB2021 dražší než vloni, vydávány budou v druhé polovině března. 

  • INFO č. 6 :  REKONSTRUKCE PROSTOR LETECKÉ ŠKOLY


        V únoru jsme zahájili velkou rekonstrukci zázemí letecké školy v Benešově, kompletně se renovují a opravují rozvody vody, WC a koupelny, kuchyň, chodba a kancelář instruktorů. Omlouvám se všem za dočasné omezení a "diskomfort", na létání to nemá vliv a učebnu můžete v omezeném rozsahu (přístup k PC, přípravy k letu) používat. V druhé polovině března bude rekonstrukce hotová a pak se u nás budete určitě cítit lépe a budete spokojeni. 

  • INFO č. 7 :  VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKU - ANKETY  :  "LÉTÁNÍ V BEMOAIRU"


        Byl ukončen sběr odpovědí z našeho dotazníku "Létání v BEMOAIRu". Ankety se zúčastnilo přes 50 respondentů - pilotů, všem moc děkuji za čas věnovaný vyplnění dotazníku a za Vaše odpovědi jak na konkrétní dotazy, tak za připomínky, návrhy, nápady, tipy a Vaše postřehy z létání a pobytu u nás. Níže je zveřejněno jak jste odpovídali a na konci je ještě rozbor Vašich odpovědí na otázku č. 14.

  •     Protože dotazník byl anonymní, nevíme samozřejmě kdo připomínky a návrhy podal, ale se všemi připomínkami se zabýváme. Některé již realizujeme a dalšími se budeme zabývat, jak bude vhodná doba. Důležité pro nás je, že velká většina z Vás je s našimi službami spokojena, to vyjadřuje více jak polovina odpovědí. Další respondenti na tuto otázku neodpověděli, těch bylo také hodně. Pak následovaly jednotlivé individuální odpovědi (dále modře) a s těmi Vás nyní seznámím podrobněji a pokud je to aplikovatelné, tak i s mým komentářem (text šedý) :

   • Škoda že není možnost (snaha) resuscitovat "mrtvá" letadla - 105, WOH. ( OK-WOH jako druhá Z43 by nebyla plně využita, víme, že v posledních letech jedna Z43 dostačuje pro potřeby těch pilotů, kteří ji létají. Co se týká Z126, stále naděje žije, již jsme měli několik nabídek na odprodej letadla, ale necháváme si ho a rádi bychom jej zprovoznili, snad v budoucnu, bohužel stále chybí to podstatné - peníze :-)

   • - Chybí dostatek kvalitních sluchátek i pro cestující ( Z 43 )   (Ano, souhlas, nová sluchátka budeme průběžně do letadel obměnovat)

   • Vždy je co zlepšovat ale vzhledem k nízkému náletu mne teď nic konkrétního nenapadá    (děkujeme za komentář) 

   • dobrý kafe  (tak to je trochu mimo realitu, kafe vaří automat a buďme rádi, že ho tam máme. :-)

   • - 1) Logičtější "palivové příplatky". V situaci, kdy začaly ceny paliv rapidně klesat (díky Covid atd.), zůstávaly palivové příplatky na stále stejné výši, což naprosto nedává smysl. 2) Obecně cenová politika Bemoair na základně LKTB. Např. létat C150 za 4060,- Kč/h, když "u sousedů" na stejném letišti a při stejných službách mají ten stejný typ za 2.900,- Kč/h prostě jasně ukazuje kam raději půjdu létat. ( Takže komentář k bodu 1 - není pravda, že palivové příplatky vloni zůstávaly na stejné výši. Zde si asi respondent nenastudoval fakta. Palivové příplatky v loňském roce korespondovaly s vývojem cen paliva v Benešově a v Brně a pravidelně jsme je měnili. Během Covidu klesly v Benešově palivové příplatky od ledna do června postupně o 5,50 Kč/litr a v Brně ve stejném období dokonce o 6,90 Kč/litr, teprve v červenci se začaly mírně zvyšovat, protože zdražovali i dodavatelé. K bodu 2) - opět totální cenová dezinformace, a porovnávání cen s daní a palivovými příplatky (naše cena) a cena u nějakých "sousedů" za 2900?  ...zjišťoval jsem ceny nejen u všech sousedů v Brně ale i v blízkém okolí a C150 nebo C152 které tam jsou k dispozici jsou sice za mírně nižší cenu v případě jednotlivých hodin, pokud ale vezmu cenu za balíček 10h timebuilding nebo za cenu ve výcviku, tak jsme i levnější.) 

   • Nechat finální rozhodnutí o provedení letu na veliteli letadla.:) ( Tak tomu moc nerozumím, samozřejmě toto je pravidlo a nevím kdy kdo nutí velitele letadla dělat jiné rozhodnutí. Pokud tím není myšleno to, že instruktor ve službě nechtěl pustit pilota na let v případě špatných meteopodmínek, to pak ano, to rozhodnutí je na nás. V rámci zachování letadla a pilota.... :-) Pokud jde o něco jiného, ať se mi tento pilot ozve a můžeme to dále řešit. Z této odpovědi nevím o co jde :-)

   • Platební terminál (Ano ten nemáme, ale více jak 90% pilotů platí bezhotovostně převodem za vystavenou fakturu. I když jsou platby v hotovosti ojedinělé, v budoucnu s terminálem počítáme)

   • Pohoda... nic... je těžké vyplnit dotazník. Nejraději bych létal 50 hodin místo skoro nic, ale život běží často jinak a tak není přebytek zdrojů na financování... (děkujeme a přejeme ať těch 50 hodin ročně někdy nalétáte :-)

   • lepší tvorba programu a plánování pro piloty mající zájem o zvýšení kvalifikace. Nevytvářet model praček na piloty jako F-air, nebo Flying academy, ale stavět na modelu klubové školy s osobním přístupem ke každému zájemci o výcvik, nebo zvýšení kvalifikace. (Opět jsem asi neporozumněl tomu, co je myšleno lepší tvorbou programu pro piloty mající zájem o zvýšení kvalifikace. Program (výcvikový), je pro každou kvalifikaci pevně daný. Plánování je obvykle dle možností pilota, samozřejmě do toho může přijít špatné počasí, letadlo v revizi a pod. Pokud tím plánováním je myšleno toto, budeme se snažit to zlepšit a na výcviky zajistit letoun co nejoperativněji. Co se týká druhé části odpovědi, myslím a zakládám si právě na tom, že "pračka" na piloty rozhodně nejsme a že se našim pilotům věnujeme na zmiňované klubové úrovni, alespoň v Benešově. Všechny výcviky provádíme individuálně s osobním přístupem. A opět bych v tomto případě požádal, pokud někde bude nějaký problém, dejte mi to prosím vědět, jinak není možnost na nápravu... když budu znát jádro konkrétního problému, pak bude i prostor na zlepšení.)

   • Vzhledem k současné situaci bude výzvou udržet rozsah služeb.  (Ano, to je pravda, situace v letectví obecně není růžová, ale snažíme se)

   • Trochu modernizovat prostředí a zázemí, terminál pro platby kartou (K modernizaci prostředí pro piloty v Benešově již dochází, viz informace č.5, tohoto bulletinu. V Brně je to složitější, tam jsme v nájmu a není tam prostor na modernizaci, to je záležitost vlastníka. Možná vybavení učebny, zvážíme a dle vývoje situace budeme řešit.

   • Bonusové akce pro často létající piloty (děkuji za tip, zkusíme něco vymyslet, hlavně pro ty piloty, kteří u nás létají dlouho a hodně. Nějaké akce a slevy na letovou hodinu jsme dělali i v minulosti, v nějaké podobě se určitě s něčím letos také setkáte. Viz např. Info č. 2 tohoto bulletinu)

   • Možná bych trošku zkulturnil posezení venku pro čekající zákazníky. (Pokusíme se, jestli jde o nějaký konkrétní nápad jak, napište mi to do emailu)

   • Tech papiru se u vas vyplnuje vic, nez jinde. Mozna by stacil s logbookem jen provozni denik? (Tak to je samozřejmě dané tím, co a jak je dáno předpisy a co máme schváleno ÚCL. Uznávám, že se dokumenty vyplňují někdy duplicitně, ale náš výmysl to rozhodně není. To že technický deník nemusí vést a vyplňovat aerokluby a DTO je bohužel pravda a považuji to za diskriminaci "větších" škol v ATO. Obecně EASA požadavky spíš zvyšuje než snižuje, bohužel. Ale zase můžete vést už logbook jen elektronicky :-)

   • Možnost nabídky suvenýrú (samolepka,přívěšek a pod) ke koupi, jako vzpomínku na vyhlídkový let. (Děkujeme za tip, to asi psal nějaký absolvent zážitkového letu, zkusíme něco vymyslet :-)

   • moderni letadla v Benesove: Diamond, Cirrus, Cessna Corvalis, Cessna 310 (Doposud jsou tyto letouny provozovány pouze ze zpevněných drah v Brně kvůli podvozkům. Možná bychom se mohli s majiteli domluvit, že nyní, když je na LKBE (alespoň rošty)  zpevněná dráha, že by se mohlo něco odlétat i v Benešově. Záleží jak velký by byl zájem o tato letadla. Pokud by se jednalo o jednotlivce, asi bude jednodušší se přeškolit v Brně.

   • Nenapadá mě nic vážneho   (děkujeme)

   • Jsem spokojen a cítím se mezi instruktory i mechaniky velmi dobře. (děkujeme)

   • - ostatně odpovědi typu "Jsem spokojen", nebo "Nic mne nenapadá" nebo "OK" a obdobné odpovědi převažovaly. Moc děkujeme za důvěru a jsme rádi, že se u nás cítíte dobře. A ti co se u nás dobře necítí, mají možnost létat u spousty jiných společností. To je každého věc a nikoho u nás samozřejmě nedržíme násilím...  Zkrátka všem se zavděčit nelze, "Nobody is perfect" :-)

 •  


  •  A to je na březen 2021 zatím vše. Sledujte dále průběžně tyto provozní stránky, případně náš facebook. Budete-li mít nějaké další dotazy k jednotlivým bodům tohoto bulletinu, volejte na můj tel. 604 842 624 nebo je zasílejte emailem na novacek@bemoair.cz 

 •  Za Leteckou školu BEMOAIR s.r.o.    Vítězslav Nováček

 •